Remote Desktop Server Port Change

Terminal Server gelen bağlantı isteklerini 3389 numaralı TCP portu üzerinden dinler. Eğer bir Firewall arkasındaki Terminal Server a ulaşacaksanız bu durumda Firewall üzerinde bu porta gelecek bağlantı isteklerine izin verecek şekilde bir konfigürasyon yapmalısınız. Eğer Terminal Server in bu çok bilinen 3339 numaralı TCP portunu değil de kendi belirleyeceğiniz başka bir TCP portunu dinlemesini İstiyorsanız bu durumda aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Öncelikle Terminal Server’da aşağıda listelenen Registry anahtarlarını bulup, bu anahtarların değerlerini, kullanmak istediğiniz yeni TCP portunu ifade edecek şekilde değiştirin.

HKLM – System – CurrentControlSet – Control – Terminal Server – Wds – Rdpwd – Tds – TCP içinde PortNumber değeri değiştirilir.

HKLM – System – CurrentControlSet – Control – Terminal Server – WinStations içinde PortNumber değeri değiştirilir.

Terminal Sen/er yeniden başlatılır. Client tarafından Terminal Sen/er a yeni port üzerinden bağlanmak için Start- Run içinden mstsc /v:Server:444 komutu çalıştırılmalı, Remote Desktop Connection İle bağlanırken ise, Terminal Server İP Adresi yanına port yazılmalıdır. Örnek olarak 192.168.1.10:4444.

Eğer Terminal Server a ActiveX bileşenini kullanarak Web Browser üzerinden bağlanacaksanız bu durumda client tarafında yeni port numarasını tanımlamak içinWindows\Web\TSWeb klasörünün altında bulunan connect.asp dosyasını Notepad ile açıp, bu dosyanın içindeki MsTsc,AdvancedSettings2.RDPPort=3389 satırının sonunda bulunan 3389 sayısını yeni port numarası ile değiştirip dosyayı kaydederiz.

You may also like...

1 Response

  1. Ahmet dedi ki:

    Paylaştığınız bilgiler cidden çok kaliteli. Çok emek verilmiş sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir