Outlook üzerinde Pst Dosyası Oluşturulmasını ve Maillerin Pst Dosyasına Aktarılmasını Engelleme

Exchange ve Outlook kombinasyonunu ile mailleri ost dosyalarında tutulan kullanıcıların işten ayrılmaları sırasında maillerini pst dosyalarına aktararak yanlarında kuruma ait özel mailleri götürmesine alınabilecek birçok farklı önlem vardır. Ancak bazı kurumlar yatırım yapmadan bu tarz durumların önüne geçilmesini talep ederler. Bu gibi durumlarda Group Policy kullanarak bir çözüm üretebiliriz. (Burada uygulanacak çözümün yanısıra flash belleklere yazma erişimin kaldırılması ve internet üzerinde cloud ortamlarına ve veri depolama ortamlarına erişimin de engellenmiş olması gerekmektedir. )

Öncelikle kullanıcılarımıza ait Office versiyonuna göre administrative template microsoft’un sitesinden indirilir.

Office 2010 için olan versiyona aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=18968

Extract işleminin ardından Group Policy Management konsolu açılır ve düzenleme yapılmak istenen OU iüzerinde sağ tıklanarak Create a GPO in this Ou, and Link it here… seçilir.

GPO’ya isim verilir.

Ardından Group Policy Management Editor açılır ve User Configuration altında yer alan Administrative Templates sağ tıklanarak Add/Remove Templates seçilir.

Add butonu ile extract ettiğimiz Adm template’i içerisinden Outlk14 seçilir.
Classic Administrative Templates (ADM)     Microsoft Outlook 2010     Miscelleneous         PST Settings Altında yer alan “Prevent users adding PSTs to Outlook profiles and/or prevent using Sharing-Exclusive PSTs” seçeneği “No PSTs can be added” olacak şekilde yapılandırılır.


Kullanıcıların maillerini pst dosyalarına aktarmalarının önüne geçmek için yapılması gereken işlemler bu kadar. Umarım yararlı olmuştur.