99 101 121 104 117 110 32 58 47
Kendim için aldığım notlar belki sizler için de yararlı olur. TWVyYWsgYmlsZ2l5ZSBna WRlbiB5b2xkYSBlbiDDtm5 lbWxpIGFkxLFtZMSxci4=
Home Microsoft Ürünleri Outlook üzerinde Pst Dosyası Oluşturulmasını ve Maillerin Pst Dosyasına Aktarılmasını Engelleme

Outlook üzerinde Pst Dosyası Oluşturulmasını ve Maillerin Pst Dosyasına Aktarılmasını Engelleme

Exchange ve Outlook kombinasyonunu ile mailleri ost dosyalarında tutulan kullanıcıların işten ayrılmaları sırasında maillerini pst dosyalarına aktararak yanlarında kuruma ait özel mailleri götürmesine alınabilecek birçok farklı önlem vardır. Ancak bazı kurumlar yatırım yapmadan bu tarz durumların önüne geçilmesini talep ederler. Bu gibi durumlarda Group Policy kullanarak bir çözüm üretebiliriz. (Burada uygulanacak çözümün yanısıra flash belleklere yazma erişimin kaldırılması ve internet üzerinde cloud ortamlarına ve veri depolama ortamlarına erişimin de engellenmiş olması gerekmektedir. )

Öncelikle kullanıcılarımıza ait Office versiyonuna göre administrative template microsoft’un sitesinden indirilir.

Office 2010 için olan versiyona aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=18968

Extract işleminin ardından Group Policy Management konsolu açılır ve düzenleme yapılmak istenen OU iüzerinde sağ tıklanarak Create a GPO in this Ou, and Link it here… seçilir.

GPO’ya isim verilir.

Ardından Group Policy Management Editor açılır ve User Configuration altında yer alan Administrative Templates sağ tıklanarak Add/Remove Templates seçilir.

Add butonu ile extract ettiğimiz Adm template’i içerisinden Outlk14 seçilir.
Classic Administrative Templates (ADM)     Microsoft Outlook 2010     Miscelleneous         PST Settings Altında yer alan “Prevent users adding PSTs to Outlook profiles and/or prevent using Sharing-Exclusive PSTs” seçeneği “No PSTs can be added” olacak şekilde yapılandırılır.


Kullanıcıların maillerini pst dosyalarına aktarmalarının önüne geçmek için yapılması gereken işlemler bu kadar. Umarım yararlı olmuştur.

Leave a Comment

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy