Kali Linux Kurulumu

Bu yazıda, Penetration testleri yapanların , güvenlik uzmanlarının en çok kullandıkları araçları bünyesinde barındıran KALI LINUX dağıtımının kurulumu gerçekleştirilecektir.Kurulum için gerekli olan dağıtıma buradan ulaşılabilir.

Kali Linux, BackTrack Linux’un, Debian geliştirme standartlarına tamamen bağlı kalarak yeniden yapılandırılmış halidir.Tüm altyapı yerine konulmuş, bütün araçlar gözden geçirilmiştir.

300’den Fazla Penetration Test Aracı : BackTrack incelendiğinde işe yaramayan ya da aynı işi yapan birden fazla aracın var olduğu tespit edilmiş, bunun sonucunda gerçekleştirilen düzenlemelerle pentest araçlarının daha fonksiyonel hale gelmesi sağlanmıştır.

Her zaman özgür yazılım olarak kalacak : Kali Lünux tıpkı BackTrack gibi ücretsiz olacak ve hiçbir zaman ücret ödemesi gerektirmeyecektir.

FHS Uyuymluluğu : Kali , Filesystem Hierarchy Standard yapısına uygun olarak geliştirildi, böylece tüm Linux kullanıcıları kolaylıkla binary dosyalarına, destek dosyalarına ve kütüphanelerine erişebilecekler.

Vast wireless device support :Kali Linux mümkün olan en fazla sayıda USB ve diğer wireless cihazları tanıyacak şekilde düzenledi.

GPG İmzalı Paket ve Repository’ler : Kali’nin içerdiği tüm paketler geliştiriciler tarafından imzalıdır.

Multi-Language : Birçok pentest aracı ingilizce yazılmış olsa da tüm geliştiricilere kendi dillerinde geliştirme yapabilmeleri için imkan sağlayacak şekilde yapılandırılmıştır.

ARMEL ve ARMHF desteği : ARM tabanlı sistemler yaygınlaşmakta ve ucuzlamaktadır. KALI hem ARM desteği hem de ARMEL ve ARMHF sistemlerinde çalışabilir. İlerleyen versiyonlarda entegre ARM depoları geliştirilecektir. Şu anda Kali aşağıdaki ARM cihazlar için kullanılabilir durumdadır.

 • rk3306 mk/ss808
 • Raspberry Pi
 • ODROID U2/X2
 • Samsung Chromebook
 • EfikaMX
 • Beaglebone Black
 • CuBox
 • Galaxy Note 10.1

Kali Linux kurulumu için minimum sistem gereksinimleri

 • 8 GB boş disk alanı
 • İ386 ve x64 mimarisi için minimum 512 MB RAM
 • CD-DVD Drive / USB boot desteği

Kali Linux DVD’si ile sistemi başlattığımızda aşağıdaki seçeneklerle karşılaşırız. Bu yazıda Graphical Install seçeneği ile kurulum gerçekleştirilecektir. İsterseniz Live (686-pae) seçeneği ile kurulum yapmadan cd’den Kali kullanımı gerçekleştirilebilir.

Kurulum sırasında kullanılacak olan dil seçilir.

Tarih ve Zaman ayarları için bulunulan lokasyon seçimi yapılır.

Klavye dili seçilir.

Kurulum bileşenlerinin CD’den yüklenmesi beklenir.

KALI LINUX tarafından kullanılmasını istenilen network adaptör seçilir.

Bilgisayar adı ve domain adı bilgileri girilir.

Sistem yöneticisi haklarına sahip root kullanıcı için bir şifre belirlenir.

Guided – use entire disk and set up encrypted LVM seçeneği ile kurulum gerçekleşirken diskin şifrelenmesi sağlanır.

Kurulumun yapılacağı disk seçilir.

Seperate /home, /usr, /var and /tmp partitions seçeneği ile devam edierek sistemin güvenli bir şekilde kullanılması amaçlanmıştır.

Gerçekleştirilen tüm yapılandırmaların uygulanmasına ve kurulumun başlamasına onay verilir.

KALI LINUX dağıtımı default olarak GNOME arayüzü ile sunulmaktadır. İsteğe bağlı olarak LXDE,XFCE,MATE ve KDE arayüzleri ile de kullanılabilir.

Bir sonraki makalede KALI LINUX üzerinde yer alan nmap aracı ile port tarama işlemleri gerçekleştirilecektir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir