Exchange Server 2013 Mailbox Rolünün Kurulumu

Bir önceki makalemizde http://www.ceyhuncamli.com.tr/exchange-server-2013-mbx-rolu-kurulum-gereksinimleri/ Exchange Server 2013 kurulumu için AD Schema yapısının hazırlanması ve Mailbox Rolünün kurulumu için gereksinimlerden bahsetmiştim. Bu makalemizde ise Mailbox rolünün kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Exchange Server 2013 kurulum medyası içerisinde yer alan setup.exe dosyasını çalıştırdığımızda Check for Updates ekranı açılacaktır. Bu ekranda Exchange Server 2013 kurulum gereksinimlerinin yerine getirip getirilmediğinin yanısıra işletim sisteminin tüm updatelerinin yapılıp yapılmadığını da kontrol etmemizi sağlar.

Ben kurulum öncesinde tüm updateleri ve kurulum gereksinimlerini yerine getirdiğim için “Don’t check for updates right now” seçeneği ile devam edeceğim.

Introduction ekranında ise kısaca Exchange Server 2013’e ilişkin bir tanıtım ile karşılaşıyoruz. Merak etme bu kadarını okuduk öğrendik diyerek devam ediyoruz.

Lisans anlaşmasını da kabul ediyoruz.

Exchange Server kurulumu sırasında oluşabilecek hataların Microsoft’a gönderilmesini istemediğimiz için Don’t use recommend settings seçeneği ile devam ediyoruz.

Bu aşaada yüklemek istediğimiz rolü seçmemiz gerekiyor. Yaplandırmamızda mailbox ve client access server rolleri farklı sunucular üzerinde olacağı için ilk olarak Mailbox Rolünün kurulumunu yapmamız gerekiyor.

Installation Space and Location ekranında Exchange Server 2013 kurulumu için gerekli olan disk alanı ve kurulumun gerçekleştirileceği path’i belirtiyoruz. Burada default olarak gelen ayarlada herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyorum.

Malware Protection Settings ekranında kötü amaçlı yazılım tarama seçeneğini (Malware Protection) aktifleştirmek isteyip istemediğimize karar veriyoruz. Bu seçeneği daha sonra da aktifleştirebileceğimiz için “No” seçeneği ile devam ediyorum.

Not: Bu adım yalnızca Mailbox Rolünün kurulu sırasında karşımıza çıkmaktadır.

Kurulum öncesinde son kontrollerin yapılmasını bekliyoruz ve herhangi bir hata mesajı ile karşılaşmazsak Install butonu ile kurulumu başlatıyoruz.

Exchange Server 2013 Mailbox Rolünün kurulumu başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Son olarak sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Bir sonraki makalemizde Exchange Server Client Access Server kurulum gereksinimlerinden bahsedeceğiz