Exchange Server 2013 Client Access Server Role Kurulumu

Bir önceki yazımızda Windows Server 2012 üzerinde Exchange Server 2013 CAS kurulumu için gereksinimlerin hazırlanmasından bahsetmiştim. Bu yazımızda ise Exchange 2013 CAS kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Client Access Server Rolü Client Access Server rolünün görevi Outlook gibi MAPI client’larının dışında OWA ile Internet üzerinden gelen erişime olanak sağlar. CAS rolü, kullanıcılardan gelen isteklerin Mailbox Server’a yönlendirilmesi ve Maibox Server’dan alınan yanıtların da kullanıcılara yönlendirilmesi işlevini görür.

Client Access Server rolünün desteklediği bazı bağlantılar:

  • Outlook Web Access client
  • ActiveSync desteği olan mobil aygıtlar
  • Outlook Anywhere (RPC over HTTP) client
  • POP3 ve IMAP4 client Client Access Server, HTTP, POP3 ya da IMAP4 üzerinde gelen bağlantı isteklerini kabul eder ve onları Mailbox server a yönlendirir.

Bunlara ilave olarak Client Access Server, CAS Array yapısı ile de kullanılabilir.

Kısaca CAS Rolünden bahsettikten sonra kurulum işlemine geçiş yapalım.

Exchange Server 2013 medyası içerisinde bulunan setup.exe dosyasını çalıştırdığımızda ilk olarak Check for Updates ekranı ile karşılaşıyoruz.

Bu ekranda ortamımızın Exchange 2013 kurulumu için uygun olup olmadığı ve bu doğrultuda sistemimiz üzerindeki varsa eksik güncellemelerin yüklenmesi sağlanır. Şayet Exchange Server 2013 kurulumuna başlamadan önce işletim sisteminin bütün updateleri yapıldıysa “Don’t check for updates right now” seçeneği ile devam edilir.

Introduction ekranında ise kısaca Exchange Server 2013’e ilişkin bir tanıtım ile karşılaşıyoruz. Merak etme bu kadarını okuduk öğrendik diyerek devam ediyoruz.

Lisans anlaşmasını da kabul ediyoruz.

Exchange Server kurulumunu yaptığımız server üzerinde oluşabilecek hataların online olarak kontrol edilmesini istemediğimiz için Don’t use recommend settings seçeneği ile devam ediyoruz.

Mailbox ve CAS rollerini farklı serverlar üzerine kuracağımız için burada CAS rolünü seçerek devam ediyoruz.

Exchange kurulumunun yapılacağı yeri belirtip devam ediyoruz.

Exchange Server kurulumunun gerçekleştirileceği ortamda daha önceden tanımlanmış bir organizasyon yoksa bu adımda organizasyon adını belirtip devam ediyoruz.

Exhange kurulumu için son kontrollerin tamamlanmasını bekliyoruz.

Ve kurulum başarıyla tamamlandıktan sonra Exchange Admin Center (https://cas-server-ip/ecp) aracılığıyla Exchange Server 2013 ile yönetimine başlayabiliriz.

Bir sonraki makalemizde Exchange Server 2013 kurulumunun ardından gerçekleştirilmesi gereken yapılandırmalardan bahsedeceğim.