Exchange 2007–2010-2013 Distribution Gruplardaki Kullanıcıları Export Etme

Özellikle enterprise yapılarda ya da birçok distribution grup ve bir kullanıcın birden çok distribution gruba üye olduğu durumlarda ,bir distribution gruba üye olan kullanıcıların listesini oluşturmamız gerekebilir. Bu tarz bir işlem kabul edersiniz ki ilgili grup üyelerinin listesini tek tek yazmakla gerçekleştirilmez.

Organizasyon içerisinde yer alan tüm kullanıcıları ve bu kullanıcıların üye olduğu distribution grupların listesini çıkartmak için PowerShell bize yardımcı olacaktır. Hatta bu işlem için hazırlanmış bir powershell scripti bulunmaktadır ve buradan indirebilirsiniz.

Bu script üzerinde birkaç düzenleme yaptığım ve bu yazıda kullandığım script’i ise buradan indirebilirsiniz.

Scripti indirdikten sonra Exchange Management Shell çalıştırılır ve scriptin bulunduğu dizine geçiş yapılarak script çalıştırılır ve gerçekleştirilmek istenen işlem seçilir.

Distribution grup üyeliklerini Exchange Management Shell ile görüntülemek için 1’i seçtiğimizde scriptin çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

Eğer distribution grup üyeliklerini csv dosyası olarak kaydetmek istersek 2. Seçenek ile devam edip export edilen dosyanın kaydedileceği yeri belirtmemiz gerekiyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir