99 101 121 104 117 110 32 58 47
Kendim için aldığım notlar belki sizler için de yararlı olur. TWVyYWsgYmlsZ2l5ZSBna WRlbiB5b2xkYSBlbiDDtm5 lbWxpIGFkxLFtZMSxci4=
Home Microsoft Ürünleri AD Ortamında Uzak Masaüstü Bağlantısını Uzaktan Açmak

AD Ortamında Uzak Masaüstü Bağlantısını Uzaktan Açmak

Active Directory ortamında sistem yöneticilerinin hoşlanmadığı durumlardan bir tanesi Remote Desktop ile bağlanmaya çalıştıkları bilgisayarların üzerinde remote desktop seçeneğinin iaşretlenmemiş olmasıdır. Bu gibi durumlar yüzünden third party programları kullanırız. Ancak domain ortamında yetkili bir kullanıcı hesabınız varsa Remote desktop bağlantısını kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için makinamızın regedit’ini açıyoruz ve Dosya menüsünden Ağ kaydına bağlan seçeneğine tıklıyoruz.

Bilgisayar seç ekranında bağlanmak istediğimiz bilgisayarın adını girip tamam diyoruz.

Bu işlemin ardından Remote Desktop seçeneğini aktif olmayan bilgisayarın registry’sine erişim sağlamış oluyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server altında bulunan fDenyTSConnections key’inin değerini 0 olarak değiştiriyoruz.

1 = Disable Remote Desktop
0 = Enable Remote Desktop

Bu işlemin ardından makinaya Remote Desktop ile bağlanmayı tekrar deniyoruz. Eğer bu işlemin ardından bağlantı sağlayamazsanız registry değişiklikleri uygulanmamış demektir. Aşağıdaki komut ile uzak bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Remote Desktop bağlantının gerçekleştiğini görüyoruz.
shutdown -m \\ipadresi  -r –f

Umarım yararlı olmuştur.

You may also like

Leave a Comment

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy